"Ўзбеккино" Миллий агентлиги қатор тадбирлардан сўнг 2030 йилгача маҳаллий кино тармоғини ривожлантириш концепциясининг жамоатчилик муҳокамасини якунлади.
Мамлакатимиз кино саноатини ислоҳ қилиш бўйича вазифалар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ПҚ-3880 қарорида баён этилган эди. Шунга мувофиқ, янги дастур лойиҳасининг биринчи муҳокамаси жорий йилнинг 30 январидаёқ бўлиб ўтди. Кейинчалик маҳаллий кино соҳасини янада ривожлантириш тўғрисидаги ҳужжат таҳлили ва муҳокамаси фаол давом эттирилди. Концепция муҳокамаси моҳир режиссёрлар, таниқли кино ва санъат арбоблари, аниматорлар, ёш киноижодкорлар, журналистлар ҳамда блогерлар иштирокида турли сайтларда ва турли форматларда бўлиб ўтди. Дастур лойиҳаси профессионал даражада муҳокама қилиниши учун махсус телеграм каналларга ҳам жойлаштирилди. Сўнгги бир неча ҳафтада эса бу борадаги тадбирлар жуда қизғин тус олди: муҳокамалар ва мунозаралар очиқ танқидий, таҳлилий ва амалий таклифлардан ҳоли бўлмади. Барча таклифлар кўриб чиқилиб, ҳужжат лойиҳасига киритилди. Кўп сонли учрашув ва муҳокамалар, ўтган ҳафта бўлиб ўтган “2030 йилгача кино саноатини ривожлантириш дастури”нинг якуний лойиҳаси тақдимоти билан якунланди. Концепция лойиҳаси очиқ овоз бериш йўли билан бир овоздан қабул қилинди.

НА «Узбеккино» провело серию мероприятий по обсуждению концепции развития отечественной киноотрасли до 2030 года
НА «Узбеккино» после серии мероприятий завершило общественные обсуждения Концепции развития отечественной киноотрасли до 2030 года.
Задачи по реформированию отечественной киноиндустрии были обозначены в соответствующем Указе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. В соответствии с этим, первое обсуждение проекта новой Концепции состоялось уже 30 января текущего года. Затем последовал целый цикл дебатов и анализа документа по развитию отечественного кинематографа. Рассмотрение документа происходило на разных площадках и в разных форматах с участием режиссеров, известных кинодеятелей, аниматоров, молодых кинематографистов, журналистов и блогеров. Проект концепции был размещен в специальных телеграмм-каналах для профессионального обсуждения. Но последние пару недель оказались по-настоящему горячими: дискуссии и прения не утихали ни на минуту. Все высказанные предложения были рассмотрены и внесены в проект документа. Многочисленные встречи и диалоги завершились на прошлой неделе итоговым кинофорумом с презентацией финального проекта Концепции развития киноотрасли до 2030 года. Проект Концепции был принят открытым голосованием единогласно.